თბილისიდან ბუდაპეშტის მიმართულებით პირდაპირი ავიარეისები შესრულდება
ქართული ავიაკომპანია MyWay Airlines-ი ევროპის მიმართულებით იწყებს ფრენებს. როგორც „ტავ ჯორჯიაში“ განმარტავენ, MyWay...
2017 წლის ივნისიდან რუსული ავიაკომპანია "ნორდავია", საქნტ-პეტერბურგიდან თბილისისა და ბათუმის საერთაშორისო აეროპორტებში პირდაპირი რეისების განხორციელებას გეგმავს. ინფორმაციას საქართველოს აერიპორტების გაერთიანება ავრცელებს.
მათი ცნობით, თბილისის მიმართულებით ფრენები კვირაში ორჯერ, ორშაბათსა და პარასკევს, ხოლო ბათუმში ყოველ შაბათს შესრულდება. ავიაკომპანია ფრენებს ბოინგ 737-500 ტიპის ავიახომალდით განხორციელებს.
საქართველომ და უკრაინამ ვიზალიბერალიზაციის გზაზე კიდევ ერთი ნაბიჯით წაიწიეს წინ.
ევროკავშირის საბჭომ, ევროპარლამენტმა და ევროკომისიამ ერთობლივ მოლაპარაკებაზე მიაღწიეს შეთანხმებას ე.წ. შეჩერების მექანიზმის ამოქმედების შესახებ. ევროპარლამენტი უახლოეს მომავალში შეჩერების მექანიზმის ამოქმედებას პლენარულ სხდომაზე უყრის კენჭს. აღნიშნული მექანიზმის ამოქმედება საქართველოს და უკრაინას ვიზების ლიბერაზაციის მიღების საშუალებას მისცემს.
ე.წ შეჩერების მექანიზმზე დაყრდნობით უვიზო რეჟიმის ამოქმედების შემდეგ რეჟიმი მარტივი პროცედურებით შეწყდება თუ კონკრეტული ქვეყნიდან გაიზარდა თავშესაფრის მაძიებელთა რაოდენობა.
2017 წლის ზაფხულის სანავიგაციო სეზონის განმავლობაში, ქართული ავიაკომპანია „Georgian Airways“, საჰაერო მიმოსვლას კიდევ ერთი ახალი მიმართულებით განახორციელებს.
თბილისი-დუბაი-თბილისის საჰაერო ხაზზე მრავალჯერადი ჩარტერული ფრენების განხორციელებას ავიაკომპანია 31 აგვისტოდან ზაფხულის სანავიგაციო სეზონის ბოლომდე (27 ოქტომბერი), შემდეგი განრიგით გეგმავს:
ავიარეისები Embraer ERJ-190 და Boeing B737 ტიპის საჰაერო ხომალდებით შესრულდება.
საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროსსამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს მიერ, ფრენების განხორციელებისათვის აუცილებელი ნებართვა „Georgian Airways“-ს 9 აგვისტოს მიენიჭა.