იმერული ღვინის ფესტივალი თერჯოლაში 23 ოქტომბერს გაიმართება
ყაზბეგში, სოფელ გველეთში არსებულ ჩანჩქერზე ვიზიტი ფასიანი გახდა. ამის შესახებ ინფორმაცია დღეს გიდებისგან გახდა ცნობილი. მათი თქმით, ჩანჩქერთან მისვლაში მათ ადგილზე მყოფმა პირმა 3 ლარი გადაახდევინა. როგორც სალარო აპარატიდან აღებული ჩეკით ირკვევა, თანხას ინდივიდუალური მეწარმე გიორგი ღუდუშაური იღებს. გიდების თქმით, ჩანჩქერთან მყოფმა პირმა მათ განუცხადა, რომ მიმდებარე ტერიტორია მას იჯარით აქვს აღებული.
დაცული ტერიტორიების სააგენტოს აღნიშნულ ფაქტზე ოფიციალური ინფორმაცია ჯერ არ გაუვრცელებია.
2017 წლის ზაფხულის სანავიგაციო სეზონის განმავლობაში, ქართული ავიაკომპანია „Georgian Airways“, საჰაერო მიმოსვლას კიდევ ერთი ახალი მიმართულებით განახორციელებს.
თბილისი-დუბაი-თბილისის საჰაერო ხაზზე მრავალჯერადი ჩარტერული ფრენების განხორციელებას ავიაკომპანია 31 აგვისტოდან ზაფხულის სანავიგაციო სეზონის ბოლომდე (27 ოქტომბერი), შემდეგი განრიგით გეგმავს:
ავიარეისები Embraer ERJ-190 და Boeing B737 ტიპის საჰაერო ხომალდებით შესრულდება.
საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროსსამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს მიერ, ფრენების განხორციელებისათვის აუცილებელი ნებართვა „Georgian Airways“-ს 9 აგვისტოს მიენიჭა.
მესტიიდან ჰაწვალის კურორტზე ასასვლელად მხოლოდ რამდენიმე წუთი იქნება საჭირო. მესტია-ჰაწვალის დამაკავშირებელი საბაგირო 23 დეკემბერს გაიხსნება.
საბაგირო იქნება ღია სავარძლის ტიპის 6 კაციანი, მსოფლიოში წამყვანი მწარმოებლის „Doppelmayr”-ის ფირმის, რომლის სიგრძე 1200 მეტრია.
ჰაწვალის კურორტი მესტიიდან 8 კილომეტრითაა დაშორებული. ახალი საბაგირო ჰაწვალს მესტიის მუზეუმი მიმდებარე ტერიტორიიდან დაუკავშირდება.
წყალქვეშა ცურვის მოყვარულებისთვის მარტვილის კანიონში ახალი მარშრუტი იხნსება. სულ მალე ტურისტებს კანიონში ყვინთვის და წყალქვეშა სამყაროს ნახვის შესაძლებლობა ექნებათ.
დაივინგისთვის განკუთვნილი ტერიტორია 300 მეტრი სიგრძისაა, ჩაყვინთვა კი 6 მეტრის სიღრმეზე იქნება შესაძლებელი. კანიონში ჩაყვინთვა იმ ტურისტებსაც შეეძლებათ, რომლებმაც ცურვა არ იციან.
სკუბა დაივინგის ევროპის ასოციაციის მიერ მარტვილის კანიონი უკვე დასახელდა ევროპაში დაივინგისთვის განკუთვნილ 8 საუკეთესო ადგილს შორის.
„საქართველოში რეგისტრირებულ კომპანიებს ჩინეთიდან საქართველოში ტურისტების ჩამოყვანა გაუადვილდებათ“, - განაცხადა პირველმა ვიცე-პრემიერმა, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა დიმიტრი ქუმსიშვილმა საქართველოს ბიზნე გაერთიანებების ხელმძღვანელებთან შეხვედრაზე.
პირველი ვიცე-პრემიერის განცხადებით, ქართულმა მხარემ ჩინეთთან თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ ხელშეკრულებაზე მოლაპარაკების პროცესში, რომელიც მომსახურებით ვაჭრობის სფეროს შეეხებოდა, მიაღწია უპრეცედენტო შეთანხმებას. კერძოდ, ქართული ტურისტული სააგენტოები და ტურ-ოპერატორები, რომლებიც ერთობლივ საწარმოს დაარეგისტრირებენ პეკინში, შანხაისა და ტიანძინის საპილოტე თავისუფალ სავაჭრო ზონებში, შეძლებენ ჩინეთის ყველა პროვინციიდან ტურისტების გაყვანას არა მხოლოდ საქართველოში, არამედ სხვა ქვეყნებშიც.
საქართველოში ყოველწლიურად ჩინეთიდან ტურისტების რაოდენობა მატულობს. 2017 წელს, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, 54 პროცენტით მეტი ტურისტი ჩამოვიდა.